JEDAN POGLED U TELEFON MOŽE DA UBIJE! Kazne skaču na 50.000 dinara

Marko Jovanović avatar

Korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje predstavlja ozbiljan problem u saobraćaju, sa rizikom od nezgode koji može porasti od četiri do čak 20 puta, kako pokazuju istraživanja Agencije za bezbednost saobraćaja. Prema važećim zakonima, vozači koji koriste telefon u toku vožnje suočavaju se sa kaznom od 10.000 dinara, dok novi Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS) predviđa da bi kazne mogle biti još strožije, čak do 50.000 dinara.

U skladu sa Zakonom, vozači sa stalnom vozačkom dozvolom ne smeju držati telefon u ruci dok voze, ali im je dozvoljeno korišćenje hands-free uređaja kao što su bluetooth slušalice ili ugrađeni sistemi u automobilima. Takođe, razgovor preko zvučnika u automobilu je dozvoljen, ali vozači moraju imati slobodne ruke tokom vožnje.

Instruktor vožnje Ivica Raić naglašava da vozači ne smeju koristiti mobilni telefon čak ni dok čekaju na crvenom svetlu, jer vozilo i dalje učestvuje u saobraćaju. Takođe, zabranjeno je skrolovanje po društvenim mrežama ili surfovanje internetom dok su vozači zaglavljeni u saobraćaju.

Prema ZOBS-u, vozači moraju koristiti opremu koja omogućava telefoniranje bez angažovanja ruku. Takođe, vozač ne sme da koristi audio ili video uređaje na način koji ometa njegovu pažnju ili onemogućava da čuje zvučne signale drugih učesnika u saobraćaju.

Vozači sa probnim vozačkim dozvolama su takođe podložni kaznama ako koriste telefon tokom vožnje, a kazna iznosi 10.000 dinara. U Srbiji je u 2025. godini 83% vozila bilo polovnih, pa je pitanje kako se stariji automobili prilagođavaju ovim pravilima. Vozači starijih automobila mogu instalirati držač za telefon ili koristiti bluetooth slušalice, ali samo jednu, kako bi mogli čuti zvukove iz okoline.

U novim automobilima, proizvođači često ugrađuju displeje sa navigacijom koji omogućavaju vozačima da koriste telefon bez direktnog dodira. Mnogi automobili omogućavaju i povezivanje telefona sa zvučnicima, što dodatno smanjuje potrebu za fizičkim kontaktom s uređajem.

Načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a Srbije, Slaviša Lakićević, najavio je da će prema predloženim izmenama ZOBS-a, kazne za prekršaje poput korišćenja mobilnog telefona tokom vožnje biti znatno veće. Prekršaji koji su do sada kažnjavani sa 3.000, 5.000 ili 10.000 dinara, mogli bi ubuduće iznositi čak 50.000 dinara.

Ove promene su deo šireg nastojanja da se poveća bezbednost na putevima i smanje saobraćajne nesreće. Promene u zakonodavstvu su usmerene ka podizanju svesti vozača o opasnostima korišćenja telefona tokom vožnje i insistiranju na odgovornom ponašanju na putevima. S obzirom na rastući broj saobraćajnih nezgoda uzrokovanih distrakcijama, ovakve mere su nužne kako bi se zaštitili svi učesnici u saobraćaju.

Marko Jovanović avatar

4 responses to “JEDAN POGLED U TELEFON MOŽE DA UBIJE! Kazne skaču na 50.000 dinara”

  1. Vlajko avatar
    Vlajko

    Pa zar stvarno kazne skaču na 50.000 dinara? To je ozbiljna suma! Ali, moram priznati da je sigurnost u saobraćaju ipak najvažnija. Ipak, kako će kontrolisati da li koristim telefon dok stojim na semaforu? Mislim, to je bezbedno, zar ne? Ali bolje sprečiti nego lečiti, zar ne? Tako da, bolje biti oprezan i ne rizikovati.

    1. Brano avatar
      Brano

      Hvala ti na komentaru! Da, kazne su zaista ozbiljne, ali sigurnost je na prvom mestu. Kada je u pitanju korišćenje telefona na semaforu, možda neće biti lako kontrolisati, ali uvek je bolje biti oprezan. Možda će se razviti nova tehnologija za to! U svakom slučaju, bolje je biti siguran nego žaliti kasnije. Imaš li još neko iskustvo ili pitanje na ovu temu? Neka diskusija počne

  2. Stanoje avatar
    Stanoje

    Pa zar su stvarno podigli kazne na 50.000 dinara zbog telefona u vožnji? To je već ozbiljno. Ali opet, kad se pogleda koliko ljudi i dalje ne odustaju od čačkanja po telefonu dok voze, možda je ovo i potrebna mera. Nadam se samo da će ove kazne zaista imati efekta i da će ljudi shvatiti ozbiljnost situacije. Sigurnost u saobraćaju je ipak najvažnija!

  3. Anđelka avatar
    Anđelka

    Pa ovo je zaista ozbiljno! Kazne su stvarno visoke, ali sigurno ima smisla. Ne možeš rizikovati tuđe živote zbog jedne poruke ili poziva. Ipak, hands-free opcije su dozvoljene, što je olakšavajuća okolnost. Bolje sprečiti nego lečiti, zar ne? Sigurno ću više paziti na ovo dok sam za volanom. Sigurnost u saobraćaju je najvažnija!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Više članaka i postova