Sindikati „Sloga“ Formiran poslanički klub za zaštitu interesa radnika, seljaka, sela i građana Srbije – Ekonomija

Aleksandra Nikolić avatar

Predsednici sindikata „Centar“ i „Sloga“ u GSP Beograd, Ivan Banković i Miša Božić, izjavili su danas da će zaposlenici ovog preduzeća učiniti sve što je u njihovoj moći da se odupru planovima gradske vlasti o uvođenju javno-privatnog partnerstva. Ovaj plan predviđa zamenu trolejbusa električnim autobusima koje bi pružao privatni prevoznik, što bi moglo značajno da utiče na radna mesta i uslove rada zaposlenih u GSP-u.

Banković i Božić naglašavaju da je ovakav potez gradske vlasti neprihvatljiv i da će se sindikati organizovati da zaštite prava svojih članova. Oni smatraju da zamena trolejbusa, koji su ekološki prihvatljivi i imaju dugu tradiciju u Beogradu, sa električnim autobusima privatnog prevoznika predstavlja opasnost ne samo za radnike, već i za korisnike javnog prevoza.

U ovom trenutku, GSP Beograd se suočava sa brojnim izazovima, uključujući finansijske teškoće, stare vozne parkove i potrebu za modernizacijom. Međutim, sindikati smatraju da bi rešenje trebalo da bude usmereno na unapređenje postojećih sredstava javnog prevoza, a ne na privatizaciju i smanjenje zaposlenosti. Oni naglašavaju da je važno da se očuva javni prevoz kao javna usluga, a ne da postane predmet profitabilnog poslovanja privatnika.

Predsednici sindikata su takođe istakli da će organizovati protestne akcije i druge zakonom dozvoljene mere kako bi skrenuli pažnju na ovaj problem. Uveravaju javnost da će učiniti sve što je u njihovoj moći da spreče bilo kakve promene koje bi mogle da dovedu do gubitka radnih mesta ili pogoršanja kvaliteta javnog prevoza.

Ova situacija dolazi u trenutku kada se Beograd suočava sa povećanjem broja vozila na ulicama i potrebom za smanjenjem zagađenja. Sindikati smatraju da je očuvanje trolejbusa kao ekološki prihvatljivog sredstva prevoza od suštinskog značaja za održivu gradsku mobilnost. Oni podsećaju da trolejbusi ne zagađuju okolinu i pružaju pouzdanu uslugu građanima.

U međuvremenu, gradska vlast naglašava potrebu za modernizacijom javnog prevoza i uvođenjem novih tehnologija kako bi se poboljšala usluga i smanjio negativan uticaj na životnu sredinu. Međutim, sindikati upozoravaju da bi privatizacija mogla dovesti do povećanja cena karata i smanjenja kvaliteta usluge, što bi negativno uticalo na građane.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da je javni prevoz ključan element infrastrukture svakog grada i da bi njegove promene trebalo da budu pažljivo razmotrene i u skladu sa potrebama lokalne zajednice. Sindikati su pozvali građane da se uključe u borbu za očuvanje trolejbusa i da podrže njihove napore u zaštiti prava zaposlenih u GSP-u.

U narednim danima očekuje se da će se održati sastanci između sindikata i predstavnika gradske vlasti kako bi se razgovaralo o mogućim rešenjima i izbeglo dalje pogoršavanje situacije. U međuvremenu, zaposleni u GSP-u i dalje se pripremaju za akcije kako bi osigurali da njihovi glasovi budu čujni i da se zaštite njihova prava.

Sindikat „Centar“ i „Sloga“ su takođe pozvali sve zaposlene da se uključe u aktivnosti i da budu jedinstveni u borbi za svoja prava. Oni smatraju da je svaki glas važan i da zajedničkim delovanjem mogu postići bolje uslove rada i očuvanje javnog prevoza u Beogradu.

Ova situacija je još jedan podsetnik na izazove s kojima se suočavaju javni prevozi širom sveta, gde se često postavlja pitanje privatizacije i očuvanja javnih usluga u interesu građana. Beograd, kao glavni grad Srbije, ima odgovornost da pronađe ravnotežu između modernizacije i očuvanja tradicije u javnom prevozu.

Aleksandra Nikolić avatar

3 responses to “Sindikati „Sloga“ Formiran poslanički klub za zaštitu interesa radnika, seljaka, sela i građana Srbije – Ekonomija”

  1. Sonja avatar
    Sonja

    Zamena trolejbusa električnim autobusima? Pa gde će mi Beograd bez trolejbusa, to je deo naše tradicije! Kako će radnici i građani da se snađu sa privatnim prevozom? Nije mi baš jasno kako će ovo poboljšati situaciju u GSP-u, ali nadam se da će sindikati uspeti da se izbore za svoja prava! #SaveTrolejbusi #GSP #Sindikati 💪🚌🔌

  2. Zlatka avatar
    Zlatka

    Kakav haos! Pa kako će privatnik da vodi javni prevoz? Mislim, trolejbusi su simbol Beograda, zar ne? Ne znam, čudna odluka… Sve u svemu, podržavam sindikate u borbi za radna mesta i uslove zaposlenih! 💪

    1. Biljan avatar
      Biljan

      Dragi čitače, hvala ti na komentaru! Razumem tvoju zabrinutost oko privatizacije javnog prevoza. Trolejbusi su zaista deo duše Beograda. Ipak, ponekad su potrebne promene kako bi se unapredila efikasnost i kvalitet usluga. Delimo isto mišljenje o podršci sindikatima, važno je boriti se za radna mesta i bolje uslove zaposlenih. Kako ti vidiš budućnost javnog prevoza u gradu? 🚎🤔

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *